Ahşap Ev, Kütük Ev

Taş Ev Mimarisi

Doğallığın zirve yaptığı alanlardan biri olan ahşap taş evler, günümüzün en favori evlerinden sayılıyor. Dinlenmek isteyenlerin kaçış alanı olarak görülen bu evlerin mimari özelliği sade olmasıdır. Dış kısmı taş ile hazırlanan, iç kısmı ise ahşapla dekore edilen evler, farklı yaşam alanı arayanların öncelikli tercihi oluyor. Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan bu evler görünüş itibariyle daha lükstür. Maliyet olarak ahşap evlerden daha pahalı olan ahşap taş evlerde kullanılacak alanda geniş oluyor. Taş ev planları genelde tek veya iki katlı seçenekler ile sunulur. Taş ve ahşap evler isteğe bağlı olarak çeşitlendirilebilir.

Taş Evlerde Ahşap Alanlar

Taş ev planları incelendiğinde dış cephe tamamen taş ve iç kısımda ahşabın hâkim olduğu tasarımlara rastlanmaktadır. Pencere, mutfak ve tavan gibi alanlar da ahşap tercih edilebilir. Doğallığı fazlasıyla yansıtan bu evlerde taş yapıyı beyaz veya gri gibi tonlarda seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Ahşapların dış cephede bazı bölgelerde kullanıldığı tasarımlarda mevcuttur. Taş yapıların çatı kısımları ahşap eklemeler ile daha doğal hale getirilmektedir.  Ahşap taş evler dağ evi ya da yazlık evi olarak tercih edilebilir. Dinlenmek isteyenler için doğallığı ile öne çıkan bu evlerin turizm sektöründe de sıkça kullanıldığı bir gerçektir. Butik konaklama seçeneğinde tercih edilen taş ve ahşap evlerde geniş odalar kullanılmaktadır. Taş özellikte olan bu evler yazın serin, kış mevsimindeyse sıcak kalarak sahiplerini mutlu etmektedir.

İç Mekânda Ahşap ve Taşın Uyumu

Dış cephenin tamamen taştan hazırlandığı evlerde iç dekorasyonda ahşap destekleyici bir ürün kullanılabilir. Taş ile uyumlu olması ve doğallığı yansıtması nedeniyle taş evlerde ahşap zeminler sıkça rastlanır. Ahşap taş evler hazırlanırken taşın açık renkte seçilmesi ahşabın da açık renkte seçilmesi demektir. Ancak koyu tonlardan hoşlananlar için koyu taş ve ahşap seçenekleri de bulunmaktadır. Ev içerisinde her yerin taş olmasına bağlı olarak ahşap mobilyalarla, görünümdeki sertlik kırılabilir. Taş ev planları içerisinde ahşaptan hazırlanan banyolar ve mutfak alanları daha sağlıklı ve sade durmaktadır.

Modern Ahşap Taş Ev Tasarımları

Daha modern bir ahşap taş ev sahibi olmak isteyenler için dış kısmın taş ile örüldüğü, balkon kısmındaki sundurmaların ahşaptan seçildiği evlerde inşa edilebilir. Ahşap taş evler iç mimaride betonun da katılması ile modern hale getirilerek daha hoş bir görünüme ulaşır.  İki, üç katlı taş yapılarda dış cephede beton kullanımı yaygındır. Yenilikçi tarzıyla bu yapılar insana kendini sevdirmeyi başarmıştır. Evin kolon kısımları ve arka cephesi beton ile hazırlanabilir ya da dış kısmı taş ve ahşap olan evlerin iç kısmı beton ile kaplanabilir. Taş ev planları incelendiğinde bu evlerin maliyetinin arttığı da görülür. Geniş bir ev isteyenler için ahşap, taş ve beton üçlüsü ile büyük evler inşa edilmektedir.

İLGİLİ GÖNDERİLER